ćwiczenia

img

Istnieją jednak inne czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie sportowców. Kulturystyka - a w szczególności fitness - nie musi jednak wiązać się z przyjmowaniem sterydów.

Kcal dziennie, w dużej mierze pod postacią śmieciowej żywności i napojów energetyzujących - pił je w liczbie ośmiu puszek dziennie! Sterydy obciążają również nerki, większość z nich uszkadza także wątrobę. Główną przyczyną śmiertelności wśród kulturystów są choroby układu krążenia, kończące się zazwyczaj zawałem serca.

Znacznie młodziej, bo w wieku 48 lat, z powodu tej samej choroby zmarł Carlos Rodriguez - Mr. Universe z 1978 r. W 35. roku życia walkę z nowotworem przegrała kanadyjska modelka fitness Marianna Komlos. W przypadku osób dbających sylwetkę i zdrowy styl życia, takich jak Kinga Kęsik, część tych czynników można wyeliminować "na starcie". Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zachorowalność na nowotwory złośliwe żołądka w Polsce wyniosła w 2010 r. 5276 - 2294 mniej niż w roku 1980.

Przypadek Kingi Kęsik jest szokujący, bo mistrzyni kulturystyki prowadziła „podręcznikowy” zdrowy tryb życia: regularne treningi, restrykcyjna dieta, zero alkoholu i papierosów, czasu na regenerację. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest też systematyczność oraz motywacja. Mają one za zadanie wspomaganie regeneracji ciała oraz zachowanie równowagi w gospodarce elektrolitowej organizmu.

Obciążenie należy stopniowo zmniejszać co ok. 6 tygodni. Ważne jest też właściwie dobrane obciążenie. Kulturystyka kojarzyć się może z codziennymi, długimi treningami na siłowni.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Regularnie się bada i wie co robić, kiedy coś jest nie tak.” Nigdzie lepiej nie spędzisz czasu niż na wspólnym treningu ze znajomymi, którzy napędzają cię do wysiłku, którzy też lubią się dojechać. - Czy fajnie było spędzić długie lata na podnoszeniu ciężarów?

To są naprawdę ciężkie treningi, każdy jest dla mnie wyzwaniem. A pewnie jest partia mięśni, której nie lubisz robić. Słuchasz opowieści znajomych, przeglądasz ich zdjęcia na facebooku i wiesz, że ty tego nie masz.

Wydaje mi się, że znacznie szybciej dojrzałem od rówieśników. Żeby sprać może nie 12, ale przynajmniej 8 godzin. Jesteś na masie, zjesz jeden duży posiłek, jeszcze nie jesteś głodny, a już musisz zjeść następny.

Jeżeli czuję głód, to od razu mam takie myślenie, że wpadam w katabolizm. Rozmawiałem kiedyś nim z Robertem Piotrkowiczem (podobnie jak Jackson zawodnik rangi Pro). Taki Dexter Jackson ma 46 lat, zaliczył w życiu multum zawodów i nie miał ani jednej kontuzji.

Są zaskoczeni, że ktoś patrzy na jakość skóry, wytyka nadmiar pieprzyków czy rozstępy. Chociaż wielu zawodników się z tym nie zgadza. Tak, twarz należy do sylwetki, a liczy się jej ogół.

Słyszałem też, że jeżeli ktoś ma wyższy poziom testosteronu, to wytwarza dodatkowe feromony. Dziewczyna wyczuwa, że samiec jest zdrowy i silny, skoro świadomie zadaje sobie ból i jest w stanie go przeżyć. Cały czas czujemy, że nie wyglądamy tak, jak byśmy mogli.

Pewnie także dlatego, że mocno trenowałem piłkę nożną, grałem w Dolcanie Ząbki. Miałem wrażenie, że to co zbudowało się w dni powszednie, w weekend traciłem. Tobie może było daleko do Janusza siłowni, ale jeszcze kilka lat temu lubiłeś pobalować.

Regularnie się bada i wie co robić, kiedy coś jest nie tak. Schwarzenegger opowiada, że w jego przypadku branie sterydów było bezpieczne, bo przyjmował je pod okiem lekarza. Ten jest później transportowany do laboratorium i sprawdzany pod względem środków zakazanych z oficjalnej listy WADA.

Ciężko, firmy poszukują sylwetek przystępnych dla odbiorcy, kulturyście są za duzi.